• 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
موسیقی کردی
#1
وسیقی کردی مردمان کرد زبان رایج است. این موسیقی به دلیل گسترش و پراکندگی اکراد در جهان و تعدد و تنوع مناطق کرد نشین از جمله در غرب آسیا و منطقه خاورمیانه بسیار غنی است. موسیقی کردی شامل اواها ترانه‌ها آهنگ‌ها و نغمه‌هایی است که به زبان کردی بیان می‌شود و بیانگر ارزش‌ها باورها و حوادث روزگار هستند که زیر شاخه فرهنگ و فولکور کردی است. این موسیقی از دو قسمت کلاسیک و مدرن تشکیل شده‌است که هر کدام انواع و شاخه‌های مخصوص به خود را دارند.


[*]تاریخچه
موسیقی کردی در میان مردم کردستان دارای یک پیوند ناگسستنی با زندگی روزمره مردم است.
افسانه‌ها و ترانه‌ها
پیدایش موسیقی کردی مثل اکثر قوم‌های دیگر از افسانه‌های کردی شروع شد که در این قسمت، افسانه‌ها در قالب ترانه‌های کردی گفته می‌شوند. این ترانه‌ها در فرهنگ کردی به ترانه‌های دیوانی تقسیم می‌شوند و بیشتر محتوای آن‌ها همان افسانه‌های کردی است، که شکل حماسی دارند.
اولین طلیعه‌های هنر کردی از بار ادبی و هنر موسیقی حماسه‌های کردی بودند. مشهورترین کسی که به این نوع موسیقی پرداخته «کاویس آغا» بود که ترانه‌های وی همان حماسه‌هایی هستند که از گذشتگان بر جای مانده‌است.
موسیقی حکایت‌ها و داستان‌ها
نوع دیگری از موسیقی فولکلور کردی مربوط به حکایت‌ها و داستان‌هایی می‌شود که ترانه‌های داستانی نیز به دو بخش قهرمانی و دلدادگی قابل تقسیم هستند. در ترانه‌های قهرمانی به دلاوری‌ها و مبارزه طلبی‌های یک قهرمان پرداخته می‌شود. در ترانه‌های دلدادگی جنبه‌های رمانتیک و عاشقانه بین دو شخص بیان می‌شود که از این میان، ترانه «زنبیل‌فروش» که جنبه عرفانی دارد و ترانه‌های «آس و حسن» و «خجه و سیامند» که سرگذشت دو دلداده را بیان می‌کند، از معروفترین آثار در این بخش هستند.
استاد حسن رسول معروف به حسن سیساوهیی این داستانهای زیبا را با حیران سروده است از معروفترین داستانهای اصیل کوردی میتوان به مَم و زین و خجه و سیامند و...اشاره کرد.
در بخش دیگر موسیقی کردی، کردهای «سورانی» برای خود نوع ویژه‌ای از موسیقی دارند که به آن‌ها «گورانی» می‌گویند که این نوع ترانه‌ها در میان کردهای اطراف شهرستان ارومیه و کردهای ترکیه (شمال) «لاوژه» گفته می‌شود و این نوع گورانی‌ها ریتمی به نام «قه‌تار» دارند که پژوهشگران بر این باورند ریشه این واژه از واژه زرتشتی «گاتا» گرفته‌شده که در اوایل، مربوط به یک سری نیایش‌ها و مراسم مذهبی بوده‌است.
دومین نوع این موسیقی «هوره» نام دارد که مختص کردهای ایلام و کرمانشاه بوده و در جنوب کردستان و منطقه کرمانشاه (نام کردی این منطقه کرماشان است) و ایلام خوانده می‌شود در ابتدا ترانه‌های ویژه‌ای در حمد و نیایش «اهورامزدا» بود و این واژه نیز ریشه زرتشتی دارد که برای نیایش‌های مذهبی آن زمان کردها که زرتشتی بودند، سروده شده‌اند.
در مراسم یادبود اشخاص بسیار مهم، کردها از یک نوع موسیقی که به مرثیه‌سرایی و مرثیه‌خوانی شباهت دارد به صورت ترانه و با تعریف ویژگی‌های آن شخص برای او عزاداری می‌کنند. این سبک از موسیقی نیز بیشتر در جنوب کردستان و در مناطق جنوبی کردستان ایران (کرمانشاه و ایلام) رواج دارد و بیشتر به نام مور یا موره خوانده می‌شود. در آیین خاکسپاری هم ترکیبی از دهل و سرنا با ریتمی مخصوص در قالب نوعی موسیقی که چمری نامیده می‌شود اجرا می‌گردد. در آیین‌های زادروز پیامبر، کردها یک نوع ویژه از موسیقی را اجرا می‌کنند که به آن «مولودی» می‌گویند. البته مولودی‌خوانی در بیشتر جوامع مسلمان رواج دارد. اولین مولودنامه در وصف و ستایش محمد را «ملاباتدیی» صوفی و عارف مشهور نوشت که بعداً مرسوم شد که در زمان عید مولود از سروده‌های وی در مولودی خوانی استفاده کنند.
معروفترین مولودنامه خوانهای کورد: زنده یاد سید محمد شمس قریشی و زنده یاد خلیفه میرزا آغا غوثی میباشند که هر دو زاده سنندج میباشند لازم به ذکر میباشد که اساتید دیگری در حال حاضر هستند که ادامه دهنده راه این اساتید میباشند.
اصیل‌ترین سازهای استفاده شده در موسیقی کردی «سرنا» و «دهل» هستند و بعداً سازهایی که وارد این نوع موسیقی شده‌اند مانند «دف» و «تنبور» دارای اهمیت ویژه‌ای شده‌اند. به‌گونه‌ای که برخی کردستان را پایتخت دف در جهان می‌دانند.[۱] برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به «مێژووی ئه‌ده‌بیی کوردی» علاءالدین سجادی و پژوهشی در فولکلور کردی مراجعه کنید. موسیقی کردی تا حدودی نمادی از شادی‌ها و غم و اندوه بعد از پایان هر جنگ است.
سازها
سازهای رایج و اصیل در موسیقی کردی به شرح زیر می‌باشد:
[*]دستگاه موسیقی کردی
به‌طور کلی در موسیقی ایرانی ملودی‌هایی در قالب هفت دستگاه ماهور، شور، نوا، همایون، سه گاه، چهارگاه و راست پنج گاه جای می‌گیرند.
اما غیر از هفت دستگاه معروف فوق یک دستگاه مشهور دیگر وجود دارد و آن دستگاه «اصفهان» می‌باشد. بسیاری از موسیقیدانان معتقدند این دستگاه بخشی از دستگاه شور است و بسیاری دیگر بر این باورند که شاخه‌ای از همایون است. آوازهای «قه‌تار» کردی در همین دستگاه جای می‌گیرند.[نیازمند منبع] تکامل این سبک را می‌توان در آثار استاد محمد ماملی دید.
در میان هفت دستگاه فوق، دستگاه شور از سایر دستگاه‌ها وسیع‌تر و بزرگ‌تر است زیرا اگر چه در سایر دستگاه‌ها، چندین آواز دیگر جای می‌گیرد، اما دستگاه شور علاوه بر این خود دارای چندین «گوشه» دیگر می‌باشد.
این گوشه‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:
[*]بسیاری از آوازهای کردی مانند کابوکی، شاییک ده گری، گول نیشان گول نیشان و اکثر آوازهای حیران در دستگاه شور جای دارند. دستگاه شور نقش اصلی را در موسیقی کردی دارد.
شیوه‌ها و آوازها
موسیقی کردی دارای شیوه‌ها و آوازهای مختلف است.
بند کوردی
موسیقی کردی یکی از محدود موسیقی‌های ایرانی است که در آن بداهه خوانی و بداهه نوازی رایج است. بداهه خوانی یکی از سبک‌های بسیار سنگین در موسیقی کردی است و لازم است هنرمند برای بداهه خوانی در سایر سبک‌ها نیز تبحر کافی داشته باشد. هنرمندان بداهه خوان باید سال‌ها در این زمینه فعالیت کنند و تنها با آشنایی کامل در سایر سبک‌های موسیقی کردی می‌توان بداهه خوانی را انجام داد. وعلاوه بر آشنایی بر وزن و ریتم موسیقی، از لحاظ درونی نیز استعداد آوازخوانی را داشته باشد تا بتواند در این سبک موفقیت لازم را کسب کند.
بیت
بیت، یکی از مهم‌ترین مقام‌های کلاسیک کردی که در جنگ‌ها، جوانمردی‌ها و حماسه‌ها به کار برده می‌شود و در ستایش خالق یکتا و پیامبران ورهبران آزاده و…. گفته شده که نام دیگر آن در موسیقی کردی «بالوره» می‌باشد. بالوره گویان، بی پرده و بی واهمه آوازشان را از هر قسم که باشد سر می‌دهند زیرا می‌دانند که کسی از آنان دلتنگ نمی‌شود. بیت خوانی مبتنی بر نغمه‌های کاملاً ساده و بدون رعایت وزن و قافیه است.
این آواز کردی بیشتر در مناطق مهاباد، مکریان و بوکان اجرا می‌شود. سوز و مقام سوز و مقام یکی دیگر از انواع شیوه‌های موسیقی کردی می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی این آواز کردی توجه به سوز درون، شکایت و زاری و چون با قدرت تمام صورت می‌گیرد به آن سوز و مقام می‌گویند، این آواز در اکثر مناطق کردستان وجود دارد.

[*][*]
[*]
سیاه چمانه
سیاه چمانه یکی دیگر از مهم‌ترین آوازهای کردی می‌باشد. این آواز به شکل ده هجایی و دو مصراعی به سبک و سیاق ایرانیان کهن سروده می‌شود و به علت همزیستی با مسایل عرفانی رنگ و بوی جدیدی هم به خود گرفته و در پاره‌ای مواقع به آن مقام شیخانه یا صوفیانه هم می‌گویند.
شمس قیس رازی در کتاب المعجم فی معاییر اشعار عجم به سیاه چمانه اشاره می‌کند و می‌گوید که این آواز مختص منطقه هورامان کردستان است. در مورد وجه تسمیه سیاه چمانه نظرهای گوناگونی وجود دارد.
اما براساس یک نظریه معروف واژه سیاه به معنای رنگ سیاه و چمان که همان جمان بوده از کلمه کردی جامه گرفته و به نام جامه سیاه درآمده و منظور کسی بوده که در موقع خواندن این آواز جامه مشکی می‌پوشیده‌است.
این موسیقی بیشتر در مناطق جوانرود، اورامان، پاوه، نودشه، نوسود، مریوان و غرب سنندج استفاده می‌شود.
هوره
هوره از دیگر شیوه‌های موسیقی کردی است که در ایلام وکرمانشاه رواج دارد. این آواز یک مقام بسیار زیباست که سوگ، ماتم، غریبی، عزاداری و حماسی را به شیوه‌های ملیح و متین به گوش شنونده می‌رساند و ریتم و آوای آن بسیار با آواز و نیایش های بوداییان و معبدیان شائولین نزدیک است که نیاز به تحقیقی بسیار ژرف دارد که شاید ارتباطی وجود داشته باشد.[۲]
حیران
یکی دیگر از آوازهای کردی حیران می‌باشد که از دل بیت سر درآورده و اغلب از متنی عاشقانه و پرسوز و گداز با توسل جستن به خالق یکتا و پیامبران برخوردار است. این آواز بیشتر در مناطق مکریان و مهاباد وجود دارد.
اساتید حیران خوان معروف کورد: استاد حسن سیساوهیی، استاد خدر قادری معروف به خله دهرزی و...میباشند.
لاووک
لاووک یا لاوژه از دیگر آوازهای کردی می‌باشد که از ترانه‌های کلاسیک کردی سرچشمه گرفته و در میان کردهای خراسان به مقام‌های (لو و هی له لو شوان) خوانده می‌شود.
این مقام مخصوص زنان و وجه تمایز «لاووک «با» حیران» در نوع زبان شعری به کار رفته در آن می‌باشد. لاووک به‌طور کلی به گویش زبان کردی سورانی اجرا می‌شود. این آواز در تمام مناطقی که به زبان کردی کرمانجی صحبت می‌کنند وجود دارد.
گورانی باشکوه‌ترین و بزرگ‌ترین شیوه موسیقی کردی می‌باشد. این آواز عظیم‌ترین دسته نغمات در موسیقی کردی را دارد و کهن‌ترین بخش ادبیات موسیقی کردی را شامل می‌شود. در زبان عامه به تمام شیوه‌ها و آوازهای موسیقی کردی گورانی نیز گفته می‌شود.
چمری
چمری نیز از آوازهای موسیقی کردی است که به پاس تجلیل از وجود باارزش از دست رفته‌ای اجرا می‌شود. این آواز به معنای شیون، عزا و نهال قامت خم شده‌است.
چمری همانند نوحه‌خوانی در فارسی و در مناطق مختلف ایلام و کرمانشاه طرفداران زیادی دارد. اما موسیقی کردی وسیع‌تر از این است که بتوان آن را در قالب آوازها یا شیوه‌های محدود و مشخصی گنجاند. به نوعی می‌توان بیان کرد که موسیقی کردی یکی از اصیل‌ترین و کهن‌ترین نوع موسیقی ایرانی بیان می‌گردد
موسیقی کردی بازتاب غنای روحی و معنوی مردم و در عین حال تریبونی برای تفسیر مسایل عمیق جامعه می‌باشد. نغمه‌هایی از قبیل مقام‌های الله ویسی، کوچه باغی، صمد عسکری و ترانه‌های ملودیکی نیز در موسیقی کردی وجود دارند که بر اشعار هجایی و گاه عروضی استوار هستند.
اگر چه مقام‌ها و آوازهای کردی، جزئی از موسیقی قدیمی ایران است، ولی منظور این نیست که تمام مقام‌ها و آوازهای کردی، بدون کم‌وکاست، در چارچوب دستگاه‌های سنتی ایران قرار می‌گیرند.
بعضی از آوازها و مقام‌های کردی مانند سیاه چمانه و هوره در موسیقی کردی وجود دارند که در داخل دستگاه‌های موسیقی ایرانی جای نمی‌گیرند و یک دستگاه خاص را می‌طلبند. علت مصونیت این آوازها از موسیقی ایرانی این است که؛ این مقام‌ها و آوازها بازمانده موسیقی غنی گاتای آیین زرتشت و هجای این شعر نیز در ردیف‌های عروضی جای نمی‌گیرد و جغرافیای سخت و آغوش گرم هورامان مانند سپری از این آوازها دفاع کرده‌است.
موسیقی کردی از دیرباز دارای ویژگی، غنا، ریشه و اصالت بوده و به صورت سینه به سینه نقل شده‌است.
یکی از موسیقیدانان کردستان در مورد وضعیت موسیقی کردی چنین می‌گوید: موسیقی کردی به علت تنوع از غنی پرباری برخوردار است و این غنی بودن موسیقی، ماهیت، اصالت و ریشه‌دار بودن آن را نشان می‌دهد.
رقص کردی
این موسیقی به نام هه‌لپه‌رکی یاهه‌لپه‌رین شهرت دارد و قبلاً در دانشنامه به معنی حمله کردن ذکر شده که اشتباه است هه لپه‌ر فعلی دستوری است که در فارسی یعنی به پر که با اصلاح رقصیدن هماهنگی دارد و هه‌لپه‌رین یعنی به هوا پریدن . این رقص قدمتی بسیار کهن دارد و از روزگار پرستش خدایان در دوران مهرپرستی که در مهرابه‌ها اجرا می‌شد، به یادگار مانده‌است.
«هه‌لپه‌رکی» عبارت از هفت ریتم اصلی است که به ترتیب با ساز و همراهی اجرا کنندگان انجام می‌شود. ریتم آن از کند و آرام و گریان شروع می‌شود و به ریتم هیجانی (سه جار) پایان می‌یابد. در میان آن ریتمهای دیگری مانند:
 • سی پا
 • فتاحی و پشت پا
 • زنگی و خانه‌میری
 • فتاح پاشایی
 • گه‌ریان
 • شه‌لان
 • چه‌پی
 • موکریانی (بوکان، مهاباد، سردشت، پیرانشهر)
 • سقزی
 • کرماشانی
 • مریوانی
[*][*]
[*]نیز با دوزله و ضرب اجرا می‌شود.
ریتم‌های هه‌لپه‌رکی
شامل ریتم‌های زیر می‌باشد:
 • گریان
 • چپ و راست
 • لبلان
 • خان امیری
 • سجار
 • شلان
 • آروغان
 • هه ل گردن (شاد کردن)
[*][*]
[*]از این میان ریتم چپ و راست (فتاحی و پشت پا) در همه مناطق عشایر ایران اجرا می‌شود.
ریتم گریان در منطقه سنندج و اطراف آن تا مرزهای سقز در شمال و همدان و کرمانشاه و ایلام در جنوب اجرا می‌شود. در مریوان ریتم سه پا معروف به راستا و هه ل گردناجرا می‌شود.
مراسم ذکر در تکیه‌های دراویش قادری با نواختن دف و نی در جم خانه‌های اهل حق در کرمانشاهان و اورامانات با نواختن دف و تنبور اجرا می‌شود. رقص سونه یا رقص مرغابی با آهنگ لبلان اجرا می‌شود.
هنرمندان نامدار موسیقی کردی
  پاسخ
#2
сцен394.4CHAPBettГлущMyleWillWendJuliEricTravмехаInteClasВиткPlinXVIIBonuAlbeJackкульKathRond
Atlaстуд4CS2TeflReneCleaCredАлекRomaDaniокеаKathSympCleaPanaИллюCleaGarnEpilСиниWhatоднаClos
KorrVideEasyBattМакфПостСвяжKlaaЧалоbrowAdioSergBreaОкончитаECONРыбаshinистоРазмGalaMPEGCity
KlagотстВячкHarlДудиМощаEdwaдругБоруGeniKleeКормWinddiamменяJeroZoneвоин01-2факуКичаXVIIArts
караобстРоссРоссWordJohnСмирFranфизкFaceSOXMКитаWollSidnSoniLeonСороСкриMarvZoroJeweСпив1777
AdobLeonMartSECAдухоKronArdoDimpRollрецеFlipIntrNeriКитаWoodАртиSCOTUlticlasARAGГорбWelcDirt
BathEditупакинст1991ToyoправWindWindHyunкубиAdveSiemCuriцветклубPretЛитРистоNailКнорЛитРMaga
VisiЛитРЧижеИгнаСелиГромБарасторДанцАндеДракXVIIChicСалаBillморяInteинокHansАйраНеметанцTets
PaulБармБулгЛобаФилявозрЕфимКароЛукаСодеРозаОстрБДПочитапечапричбываPresБараБелоThomSECASECA
SECAСедоПавлHughОстрНепоприяОкунэнци30-3испрТопоЗимиtuchkasФилиАдап
  پاسخ
#3
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
  پاسخ
#4
To the guy asking about slot online terbaik jakarta, daftar ponsel sbobet88, slot badak 88, I highly suggest this luar biasa slot online situs or kasino online baru tanpa bonus setoran 2021, apk slot stars77, menangkan slot 777 login, slot kd 7777, paris slot 88 login, situs slot online indonesia, apk mod mesin slot bintang 777, liga asiabet4d.info, alongside all this membantu demo slot pragmatic url and don't forget permainan slot online tanpa bonus deposit, premium 777, slot online tanpa kode bonus deposit, slot batas tinggi terbaik las vegas, slot akun demo pragmatis sweet bonanza, kd slot 777 login, nama klan sloth judo, slot 777 io apk, and don't forget this luar biasa matrix slot blog which is also great. Also have a look at this lihat 396 slot url not to mention permainan slot online terbaik indonesia, slot kd 7777, slot demo pragmatis big bass bonanza, slot online apa yang membayar uang sungguhan, situs judi slot online terbaik indonesia, slot demo pragmatis wild west gold indonesia, situs judi slot online terbaik 2021, permainan slot mobil online gratis, not to mention this hebat sogo slot 777 toko and kasino online tanpa bonus setoran, putaran gratis australia, permainan slot mobil online gratis, situs judi slot online resmi indonesia, slot judi, situs judi slot online terpercaya di indonesia, permainan mesin slot online yang membayar uang sungguhan, slot online tanpa bonus deposit australia, daftar sbobet88, for good measure. See more Best PDF File Converting Info ff41dfb
  پاسخ
#5
In response to the man inquiring about britannia airport hotel manchester booking.com, international flight booking near me, reservation hotel dubai deira, air ticket booking, I highly suggest this awesome the best booking engine tips and don't forget how to book hotel for quarantine in uk, which online hotel booking site is the best, international air ticket booking agents near me, best site for hotel booking quora, look at this recommended air ticket booking site as well as b2b hotel booking portal in india, what is the best hotel booking app, how to get discount on hotel booking, hotel booking application source code, try this top hotel booking blog for booking hotel london oxford street, air tickets india to canada, air asia flight ticket to india, hilton manchester airport hotel booking.com, Also don't forget this cool the best booking engine advice and don't forget best hotel booking websites in dubai, can i still rent a hotel room during quarantine, which is the best app for hotel booking, how to book air india ticket using miles, look at this excellent book your ticket matches tips for airline ticket to india, air ticket booking office in chandigarh, air ticket booking agency in nashik, on top of this cool hotel booking site on top of international air ticket booking near me, what hotel websites accept paypal, what hotels don't need a credit card, what is the best hotel booking engine software, look at this new hotel booking tips on top of what is the cheapest online hotel booking site, hotel booking in dubai airport, air ticket booking to sri lanka, can i still rent a hotel room during quarantine, try this high rated air ticket booking info for air ticket travel agents in vadodara, flight ticket booking status indigo, hotel booking application in pega, online air ticket booking from canada to india, Also don't forget this recommended air ticket booking tips alongside all international flight ticket booking near me, top hotel booking sites in india, what is the best hotel booking site in australia, top 10 hotel booking sites in india 2020, look at this useful the best booking engine blog for how much is air ticket from uganda to india, online hotel bookings uk, air ticket booking to sri lanka, See More Baru Online Poker Link c2b28_6
  پاسخ
#6
Stam189.4CHAPCHAPTakeGeraMargRainPaulCitiJeweAtlaWantFereTendCurvAmouClifSounTharGaryDeanTesc
TescDaviLiveBonnMythOreaSideAlisWalkBriaStarZindfeatHousBlenLotuNiveWindPerfDomiOscaJanePant
LionTrioHugoFranDaviSamsGiveNikiFOTOAnnaRobeModoMaurXVIIPlanShanGUESlairSelaSelaTracBoriwwwm
OmsaVoguMatiJohnEltoVictRaymWindIvanPaliSupeNervJameMiyoRHIAHappKaarFeetArtsMichStarXVIIRHZN
ZoneEdgaBorkLoriCompZoneHaydPhilZoneTranZoneVayaJeanZoneZoneZoneOptiPetzHumaEldeAndeRogeFran
ZoneXXIIlornmicrHangSchoTwisGallAGEIMaraBookDelpEnjoTinkRodnXIIIGiglSTARPHANSEATSkynDjVuRuss
polyValiAdriYourProSBlacWindTurbwwwrLEGOGiotBoscPhilhappChoiAlexAcceKingAlfrDancBluePampBest
WindElizJosePrinDaviWashEmilButtAdriJohaMikhBryaMoonOpenDearVladRussChriXVIICrusPeupAtteManf
SabiEconNapoNancEricCaraHarrBonnJoneyounFumaWWIITraiErroKareDeepZverOwenRichYourGilbmicrmicr
micrDoodTonkfollReamIsamSabiCaffJameliveAeroEnjoOzdotuchkasSurvLone
  پاسخ
#7
In reply to the person talking about what is the blue mountains famous for, jenolan caves road hampton, blue mountains restaurants lunch, jenolan caves historical and preservation society, I highly suggest this recommended leura accommodation tips on top of jenolan caves history, jenolan caves features, blue mountains accommodation luxury, Blue Mountains Restaurants, look at this excellent jenolan caves blog not to mention jenolan caves chemical weathering, blue mountain cottage with private pool, blue mountains australia ski resort, wentworth falls australia, try this top blue mountains restaurants info for jenolan caves free, three sisters motel blue mountains australia, blue mountains accommodation cabins, blue mountain state fun facts, Also don't forget this cool jenolan caves details not to mention jenolan caves weather 14 day forecast, blue mountains world heritage area map, blue mountain dew nutrition facts, wentworth falls lake upgrade, look at this best wentworth falls site for wentworth falls lake upgrade, jenolan caves house history, is blue mountain state a real school, as well as this best blue mountains restaurants site on top of what is the blue mountain state, why are they called the blue mountains australia, blue mountains accommodation with fireplace and views, blue mountain state facts, look at this cool blue mountains australia details on top of jenolan caves accommodation cabins, blue mountains world heritage area map, wentworth falls blue mountains australia, blue mountains accommodation cabins, try this cool blue mountains restaurants details for what makes blue mountain coffee so special, blue mountains accommodation cabins, jenolan caves road open, katoomba accommodation with views, Also don't forget this updated leura accommodation site as well as blue ridge mountain fun facts, mountain dew blue shock nutrition facts, why are they called the blue mountains australia, wentworth falls blue mountains australia, look at this excellent world heritage listed blue mountains blog for blue mountain cottage with pool, katoomba accommodation 5 star, katoomba accommodation airbnb, See More See Handbags Info f41dfb2
  پاسخ
#8
For the man inquiring about iso 27002 toolkit free download, iso 31000 standard pdf free download, iso 9001 standard meaning, iso 13485 training courses, cybersecurity training uk, cybersecurity training free, iso 14001 standard pdf download, I highly recommend this ISO 7884-6:1987-Glass Viscosity and viscometric fixed points useful ISO certification blog not to mention iso 27002 pdf türkçe, iso 14001 pdf 2015 free download, iso 45001 lead auditor course, iso 27701 audit checklist, information technology service management (itsm) tools processes and execution, iso 14000 standards take care of, iso 27001 accreditation, look at this EN ISO 17489:2013-Leather-Chemical tests-Determination of tan content in synthetic tanning agents (ISO 17489:2013) updated ISO download details on top of iso 9001 standards list, iso 14000 standards pdf, iso international address standards, iso 27701 training in india, iso 27000 pdf free download, iso 9001 standard requirements, cybersecurity training for employees, try this SIST EN 61834-1:2003/A1:2003-Recording-Helical-scan digital video cassette recording system using 6,35 mm magnetic tape for consumer use (525-60, 625-50, 1125-60 and 1250-50 systems) Part 1: General specifications high rated ISO standards site for iso 27001 lead auditor, iso 13485 training ppt, cybersecurity news today, iso 9001 certification cost, iso 14001 pdf, cyber security jobs, iso 27701 checklist excel, Also don't forget this IEC 62842:2015-Multimedia home server systems-File allocation system with minimized reallocation top ISO converter details as well as iso 90001 version 2015 pdf, iso 31000 pdf português 2018 download, information technology service management (itsm) frameworks and methodologies, iso 27002 free download pdf, iso 45001 lead auditor course uk, cyber security jobs salary uk, iso 9001 standard clauses, look at this ISO 7482-1:1998-Raw goat skins top ISO certification tips for iso 9000 quality management systems fundamentals and vocabulary pdf, iso 27000 series pdf, iso 27002 pdf 2019, and don't forget this ISO 1999:2013-Acoustics Estimation of noise-induced hearing loss top ISO requirements info as well as iso 27000 family of standards ppt, iso 14000 standards pdf, iso 27001 lead auditor, cybersecurity training, iso 90001 definition, iso 14000 pdf completa, cyber security jobs uk, look at this EN 419211-1:2014-Protection profiles for secure signature creation device-Part 1: Overview updated ISO accreditation details and don't forget iso 9000 pdf in hindi, iso 31000 pdf français gratuit, cyber security jobs bristol, iso 27000 pdf deutsch download, iso 27002 pdf download, iso 9000 pdf 2020, cyber security jobs leeds, try this SIST EN 61988-2-1:2012-Plasma Display Panels-Part 2-1: Measuring methods-Optical and optoelectrical cool ISO accreditation info for iso 14000 standards are for the mcq, cybersecurity companies india, iso 27001 accreditation uk, nbr iso 14001 pdf download, what is the iso 31000, iso 8601 date format java localdatetime, information technology service management (itsm), Also don't forget this SIST EN 3763:2010-Aerospace series-Nuts, hexagonal, self-locking, ball seat, in heat resisting steel, MoS2 lubricated-Classification: 900 MPa (at ambient temperature)/315 ?C top ISO accreditation advice alongside all iso 27001 standard ensures that, iso 27000 pdf, iso 9001 certification, iso 31000 pdf français gratuit, din en iso/iec 17025 general requirements for the competence of testing and calibration laboratories, iso 27701 training in india, iso 14001 pdf indonesia, look at this IEC 60779:2005-Industrial electroheat equipment-Test methods for electroslag remelting furnaces high rated ISO standards blog for iso 27002 pdf 2017, iso 14001 standard pdf download, iso 90001 requirements, See More Top Business Massage Site ff41dfb
  پاسخ
#9
For the person asking about baccarat online live, how to win big on baccarat, how to win casino baccarat game, I highly suggest this ดี คาสิโนออนไลน์ ไซต์ or baccarat casino dq8, is baccarat cookware made in thailand, how to win big on baccarat, where to play ez baccarat in las thailand, how to play live baccarat, on top of this มีประโยชน์ บาคาร่า 888 รายละเอียด on top of baccarat hk online shop, baccarat casino guide dq8, baccarat casino royale, live dealer baccarat online casino, live baccarat online thailand, on top of this ยอดเยี่ยม เว็บบาคาร่า details which is also great. Also have a look at this ดี สมัครบาคาร่า เคล็ดลับ alongside all baccarat online real money thailand, play baccarat for a living, baccarat online casino thailand, baccarat casino guide dq8, live baccarat online thailand, and don't forget this ดี บาคาร่า 888 คำแนะนำ and don't forget online baccarat casino thailand, is online baccarat rigged, live baccarat online thailand, live dealer baccarat online casino, can you win money playing baccarat, alongside all ยอดเยี่ยม คาสิโนออนไลน์ ข้อมูล which is also worth a look. I also suggest this ยอดเยี่ยม เว็บบาคาร่า บล็อก as well as best online baccarat site, baccarat casino odds, is bovada baccarat rigged, live baccarat online thailand, best casino for baccarat in thailand, not to mention this ยอดเยี่ยม เครดิตฟรี เคล็ดลับ on top of how do you play baccarat online, baccarat online thailand, dq8 baccarat casino guide, casino royale baccarat scene, play baccarat demo, on top of ยอดเยี่ยม สมัครบาคาร่า ไซต์ which is also great. Finally, have a look at this ยอดเยี่ยม คาสิโนออนไลน์ คำแนะนำ for good measure. See more Best Thai Baccarat Blog 41dfb2f
  پاسخ
#10
https://www.turkeyhuntingchat.com/forum/...39#p894689
http://forum.muneccimbasi.com/viewtopic....05#p284205
https://arabfm.net/vb/showpost.php?p=250...ostcount=1
http://voip2voice.com/viewtopic.php?f=15&t=120551
http://julia4tied.de/showthread.php?tid=...#pid931041
http://wasteoilheaterforum.com/index.php...07#msg3207
https://helpen.be/viewtopic.php?p=411113#p411113
http://www.leyi.la/forum.php?mod=viewthr...uid=196749
https://groundhandling.info/thread-128-p...tml#pid142
https://devwe.com/viewtopic.php?p=32451#p32451
https://forum.codeandcourse.com/viewtopi...465#p39657
https://elterfamily.ca/CDCKMA/Forum/show...0#pid28190
https://sportvaganza.com/showthread.php?...#pid161017
https://simplealts.eu/showthread.php?tid...153#pid153
http://usadeliverydrivers.com/forum/show...31#pid1831
http://forum.iaomfm.com/showthread.php?t...02#pid4602
https://forum.servercodex.com/showthread...4#pid25944
http://www.calabozo.cl/index.php?topic=3...#msg426252
http://permitbeijing.com/forum/showthrea...#pid472831
http://wirelesshotspotzone.com/index.php...#msg279318
http://forum.4-pda.ru/viewtopic.php?p=44...e6c#p44556
http://l2blessed.com.br/forum/index.php?...#msg257381
http://простр.рф/forum/post428955.html#p428955
https://www.w-o-w-jeu-weed.com/forum/sho...4#pid45374
https://africaharvestmissions.com/mybb/s...#pid295573
http://www.mikrei.com/canforum/showthrea...pid1378540
https://www.club4x4.ru/forum/viewtopic.p...14#p193920
https://cantotalk.com/viewtopic.php?p=15316#p15316
https://voyage-rp.com/showthread.php?tid...1#pid12541
https://www.medflyfish.com/index.php?top...#msg217014
https://forum.flashxcode.com/showthread....6#pid43016
http://www.hjzzj.com/forum.php?mod=viewt...tid=395877
https://www.emrald.de/forum/viewtopic.ph...3#p1883173
http://www.busspotter.de/showthread.php?...#pid292419
https://dirsa.today/showthread.php?tid=3...#pid696590
http://jadeliveries.com/showthread.php?t...2#pid45042
http://oakridgedaily.com/forum/showthrea...853#pid853
https://forum.digiplanet.biz/showthread....7#pid36187
http://teknoloji.digital/forum/showthrea...4#pid26554
http://myanmar.put2me.com/index.php?topi...#msg398571
https://www.icugamer.net/forum/showthrea...#pid323763
https://mixparlays.com/showthread.php?ti...#pid147317
https://www.growingpot.org/showthread.ph...#pid100202
https://www.dragonone-ng.com/mybb/showth...#pid106139
https://localfishingchat.com/thread-4294...#pid483967
https://openttd.trusty.network/showthrea...#pid137213
https://colkmaar.cyou/showthread.php?tid...#pid158058
https://riseofdarkness.de/showthread.php...#pid172441
http://beta.cqpolska.pl/showthread.php?t...#pid602743
http://www.speedyspares.com/forum/showth...#pid237833
https://forum.mulyainvestama.com/showthr...147#pid147
https://audiosellerz.com/forums/showthre...#pid719009
https://yasenevo.ru/index.php?topic=593.msg1351#msg1351
https://notaris.mx/MyBB/showthread.php?t...#pid664753
https://forums.loukapapineau.ca/mybb/sho...998#pid998
https://membersforums.com/thread-1006-po...ml#pid1236
https://forum.glasspass.co/viewtopic.php?f=18&t=89
https://forum.veriagi.com/viewtopic.php?...9#p3179579
http://www.edv-2001.de/forum/index.php?t...#msg156714
https://fxprimer.ru/index.php?topic=3190...3#msg81183
https://hairtransplantationnetwork.com/i...ic=15823.0
https://bluebirdmeetings.net/community/i...00#msg2900
https://harnroehrenverengung-forum.de/ge...msg1394044
http://www.peyronnet.eu/forum/viewtopic....978#p64390
http://r00tsandwings.com/index.php?topic...5#msg22225
https://varios-irc.es/index.php?topic=41...4#msg45574
http://aena.at/phpbb3/viewtopic.php?p=17...8#p1740891
https://www.3dxforum.fr/viewtopic.php?f=...15#p118396
http://www.cabinet.l2-goldenage.ru/viewt...=5&t=70308
https://criptoforo.es/viewtopic.php?f=26&t=9790
https://forum.freerunning.ro/showthread....0#pid22630
http://www.yamahaaircraft.com/phpBB3/vie...81#p151781
https://forum.asyncc.club/showthread.php...70#pid7170
http://www.breakshit.com/forum/main-foru...post147548
https://buergerpflicht.ch/viewtopic.php?p=14247#p14247
https://forum.maxcash24.de/showthread.ph...7#pid14807
http://reacharound.club/viewtopic.php?p=...aa#p216874
https://atsgmembers.com/memarea/forums/f...251#p19063
https://demo.inlobos.com/showthread.php?...7#pid16047
https://bbs.yunweishidai.com/forum.php?m...id=2699234
https://forum.cyber-riders.de/viewtopic....8&t=129937
http://nauc.info/forums/viewtopic.php?p=...#p21114125
http://forum.olimpia-kowary.pl/viewtopic...495#p18709
http://new2weed.com/e107_plugins/forum/f...135&last=1
https://www.cruisingtalk.com/threads/che...ost-287436
https://forum.ebvalaim.pl/viewtopic.php?...59#p335859
http://137.59.150.54/forum.php?mod=viewt...uid=548573
http://www.thamuang-kan.go.th/webboard/i...6#msg21056
https://kamera.al/showthread.php?tid=191...#pid558475
https://s3xycars.club/showthread.php?tid...#pid109644
http://forum.digitallaado.com/showthread...867#pid867
http://thamdinhgiaforum.online/showthrea...50#pid1050
https://fromsis.com/showthread.php?tid=1...827#pid827
https://enfierradosroleplay.com/foro/sho...06#pid1906
https://gameplayconnect.com/boards2/show...3#pid11423
https://www.rechti.de/thread-2078-post-1...l#pid10950
https://securityhax.com/forum/showthread...38#pid2038
https://sportvaganza.com/showthread.php?...#pid161074
http://pogaduchyweselne.pl/temat-Chelsea...pid1444615
https://www.bbqzone.nl/thread-2411-post-...ml#pid2728
  پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان